Statek u Macháčků

vejce z volného výběhu slepice Lohman mobilní kurník Statek u Macháčků

Naše šťastná vejce z volného výběhu na pastvě

Naše slepičky celé dny volně pobíhají po pastvě a snášejí skvělá vajíčka, která ale už bohužel nemůžeme označovat jako bio. Vysvětlím vám, jak došlo k tomu, že teď musíme naše vejce označovat kódem 1 jako konvenční vejce z volného výběhu. I když jsou to vejce konvenční, jsou od stoprocentně šťastných slepiček.

Aby nosnice nestrádaly a nic jim nechybělo, kromě dostatečně velkého volného výběhu potřebují také kvalitní krmnou směs. Tu se mi ale bohužel dlouhodobě nedaří sehnat v bio kvalitě. Doteď jsem se krmnou směs snažil míchat sám, ale stále jsem měl problém sehnat například bio řepkové výlisky, bio sóju apod. a tedy docílit vyváženého složení s esenciálními aminokyselinami, které slepičky potřebují.

Naštěstí jsem ale objevil krmnou směs od české firmy VKS Pohledští Dvořáci, která je v opravdu TOP kvalitě. Jejich krmiva neobsahují GMO (geneticky modifikované) suroviny ani přísady na bázi antibiotik na kokcidiózu. Naopak ve spolupráci s několika českými univerzitami vyvinuli skvělé bylinné složení, které splňuje veškeré nároky na opravdu kvalitní krmivo pro naše nosné slepice.

Pokud jde o bio certifikaci vajec, ta bohužel nezaručuje, že mají nosnice dostatečný prostor a přístup na trávu, naopak lze často vidět celkem malé a rozbahněné výběhy. My chceme pro naše slepičky Lohmanky to nejlepší, a tak mají kromě kvalitního plnohodnotného krmení také opravdu velký travnatý výběh a svobodu kdykoliv se proběhnout, být na sluníčku. Přestavěli jsme jeden starý mobilní kurník a druhý, moderní a izolovaný, budeme stavět. Díky tomu jsou naše slípky opravdu neustále na trávě – jakmile je po nich louka rozhrabaná, kurník a oplocení jednoduše přesuneme a předchozí stanoviště může zase zarůst trávou. Jsem přesvědčen, že jsou naše slepičky spokojené a snášejí opravdu šťastná vajíčka.

Petr Macháček

Slepičky jsou ještě mladé, ale jakmile budou hojně snášet, jejich vajíčka vám nabídneme. Sledujte nás na Facebooku, o prodeji vás budeme informovat.