Statek u Macháčků

Jak funguje KPZ

Jsme nadšení, že jsme přešli do režimu komunitou podporovaného zemědělství (zkratka KPZ), jejíž součástí se stane každý předplatitel našich bio tašek (naše varianta oblíbeného bedýnkování). Díky tomuto modelu se s vámi můžeme rovným dílem dělit o bohatou úrodu, ale i o rizika, která s sebou ekologické hospodaření přináší.

Co přesně KPZ znamená, jaké výhody oběma stranám přináší a jak se zapojit jsme vám níže přehledně rozepsali do otázek a odpovědí.

IMG_9547

Díky komunitou podporovanému zemědělství (KPZ) vznikne kolem našeho statku společenství lidí, kteří milují kvalitní bio zeleninu a ovoce pěstované s ohledem na zdravou půdu i krajinu a respektují zákony přírody. Společně se budeme radovat z hojnosti, kterou nás mohou naše pole obdarovat, ale také se podělíme o riziko, že se úroda může vnějšími vlivy občas snížit. 

Ekologický způsob hospodaření s sebou přináší i jistá rizika, např. živelné pohromy, sucha, přílišné vlhko a s tím související plísně nebo housenky či jiní škůdci na rostlinách. My se samozřejmě snažíme plodiny před těmito riziky chránit neustálým zdokonalováním podmínek (foliovníky, závlaha a podobně), ale i přesto musíme každý rok počítat s tím, že něco se urodí a něco možná ne.

V této vznikající KPZ komunitě, jejímž podílníkem se stane každý předplatitel našich bio tašek, cítíme velkou podporu. Věříme, že život je o rovnováze – když někde vezme, jinde přidá. My se zavazujeme, že uděláme maximum pro to, abyste od nás dostávali tašky plné pestrého výběru té nejčerstvější, chutné zeleniny a ovoce. Díky tomu, že se s námi v rámci předplatného podílíte na výhodách i rizicích tohoto modelu, to půjde snáz a bez stresu.

Vy, naši podílníci (konzumenti, předplatitelé, jak chcete), máte především zaručené dodávky čerstvé, lokální bio zeleniny a bio ovoce po celou sezónu, a to 1x týdně nebo 1x za 14 dní (velké či malé předplatné bio tašek).

Na rozdíl od minulých let nemáme předem určený počet tašek. Budeme totiž ctít možnosti sezóny a už zkraje jara se s vámi rádi podělíme i o to málo, co vyroste (listové saláty, rukola, ředkvičky), a s radostí vám dopravíme tašku, která nebude sice plná, ale podzimní hojnost úrody ji hravě doplní. Tašek tak v závislosti na vnějších vlivech může být ve velkém předplatném celkem 18 až 25. Co se týče množství, na začátku sezóny v tašce najdete hlavně listovou zeleninu, která je lehčí, na podzim zase kořenovou zeleninu a brambory, která váží víc. Průměrně má naše taška asi 5 kg, ty podzimní i 7 kg.

Předplatitelé bio tašek mají také zaručené přednostní termíny na samosběr (podle počasí by to letos mohly být jahody, hrášek, třešně, švestky, jablka, brambory).

A v neposlední řadě proběhne u nás na Statku u Macháčků během sezóny několik setkání, ať už za účelem práce a pomoci, získání informací, nebo jen spolupobytí.

V první řadě nám, pěstitelům, přináší komunitou podporované zemědělství určitou finanční jistotu brzy zjara, kdy pole ještě nerodí. To je pro nás velká podpora. Nejsme v riziku případné neúrody sami a nehrozí nám  zadlužení nebo nakupování zeleniny od jiných ekofarmářů z dálek, abychom vám stůj co stůj předali tašky plné. Takhle se o to, co země vydá, se všemi podílníky můžeme rozdělit rovným dílem.

Další výhodou pro nás je zajištění částečného odbytu zeleniny po celou dobu sezóny, protože podílníci KPZ mají vždy přednost. Zároveň vám můžeme s radostí nabídnout naši produkci už zkraje sezóny, kdy je zeleniny méně a v předchozích letech to nestačilo na cenu jedné tašky, takže jsme vám ji nemohli dopravit. Od letoška se s vámi budeme moci díky KPZ podělit už o první dary země.

Díky této vznikající komunitě také můžeme lépe poznat naše zákazníky a jejich potřeby, získáme zpětnou vazbu, můžeme si třeba vyměnit recepty nebo jinou formu pomoci.

Našimi podílníky, tedy členy komunity, se automaticky stává každý předplatitel našich bio tašek, ať už si vyberete velké (taška zeleniny každý týden) nebo malé (každých 14 dní) předplatné. 

Nabízíme dvě varianty podílu, a to malé a velké předplatné naší bio zeleniny. Zaplatit je možné i na splátky. Pro možnost splátek nás prosím předem kontaktujte nebo tuto možnost uveďte do poznámky objednávky, abychom nastavili splátkový kalendář.

Malé předplatné bio zeleniny 2024

 • taška 1x za 14 dní na odběrném místě
 • celkem 9 až 13 tašek v závislosti na úrodě
 • cena 6350 Kč

Velké předplatné bio zeleniny 2024

 • taška 1x týdně na odběrném místě
 • celkem 18 až 25 tašek v závislosti na úrodě
 • cena 12700 Kč

Vaše podíly (biotašky) rozvážíme každé pondělí (Turnov a Liberec) a středu (Železný Brod, Semily, Jablonec nad Nisou) odpoledne.

Odběrná místa a otvírací doba ve všední dny:

Železný Brod

Turnov:

 • prodejna Špetka
  Skálova 69, od 9 do 17 hodin

Semily:

Jablonec nad Nisou

 • prodejna Zdravíčko
  Máchova 544/1, od 9 do 17 h
 • restaurace Vegit Point
  Pražská 952/17, od 10:30 do 14:30 h
 • Hrnec, Koláčkova pekárna
  Rooseveltova 1, od 7 do 17 h

Liberec 

 • prodejna Zdravínko
  Ruprechtická 485/151, od 13 do 19 h
 • prodejna Jo-Bio
  Železná 249/12, od 9 do 17 h
 • prodejna Spižírna, Revoluční 66, od 8 do 18 h
 

V ceně podílu, ať už si vyberete malé či velké předplatné bio tašky, máte:

 • vždy naprosto čerstvou, voňavou bio zeleninu a ovoce po celou sezónu – obsah a váha se mění (průměrně 5 kg, v druhé části sezóny i 7 kg), kvalita zůstává
 • dopravu na vámi zvolené odběrné místo (viz výše)
 • bezprostřední sběr ovoce a zeleniny a následnou kompletaci do tašek (v jiných KPZ si podílníci musí nabrat zeleninu na odběrném místě podle seznamu, my vám ušetříme čas a tašku připravíme k rychlému odběru
 • vratný obal – zapůjčení pevných látkových tašek, které jsme si nechali ušít (je potřeba je vždy vrátit zpět na odběrné místo)
 • přednostní termíny na samosběry (podle úrody – jahody, hrášek, třešně, švestky, jablka, brambory)
 • setkání a speciální akce u nás na statku
 • možnost přiobjednat k závozu naše vajíčka z volného chovu na trávě

Naši podílníci (předplatitelé bio tašek) se zakoupením předplatného zavazují ke dvěma povinnostem:

 1. Zeleninu je nutné na odběrném místě vyzvednout nejpozději do druhého dne od závozu. V opačném případě zelenina vadne, ztrácí svou kvalitu a není reprezentativní, navíc na odběrných místech překáží. Tašky, které se do druhého dne nevyzvednou, propadají odběrnému místu.
 2. Včas vrátit látkovou tašku zpět na odběrné místo. Každý podílník dostane přidělené číslo, kterým tašku označíme. Prázdnou tašku vraťte nejpozději s odběrem plné tašky, abychom ji pro vás zase mohli naplnit. Pokud se obáváte, že tašky nestihnete nebo zapomenete vrátit včas, doporučujeme si už při odběru přendat zeleninu do vlastní tašky. V případě, že tašky nevrátíte, nemáme vám úrodu do čeho nachystat a o svou dodávku čerstvé zeleniny a ovoce tak přijdete.

 

Ano, samozřejmě bude možné naši zeleninu a ovoce zakoupit i v případě, že nechcete nebo nemůžete zakoupit předplatné, a to přímo ze dvora.

Nákup zeleniny a ovoce přímo na Statku u Macháčků
v sezóně každou neděli od 17 do 19 hodin
(může se změnit, sledujte náš Facebook pro aktuální informace)

Nicméně naši podílníci (předplatitelé) mají přednost. Chceme jim jako jednu z výhod nabídnout například možnost přikoupit si k tašce naše domácí vajíčka, mošt, mouku nebo plodiny, kterých se urodilo méně, zajistíme jim přednostní termín samosběru (jahod, jablek, brambor…).

Spolupracujeme také s kavárnou DOK Liberec, kde z naší zeleniny a vajíček vaří, zastavte se tam třeba na snídani.