Dlouho jsem básnil o  tom, že bych chtěl mít krávu. Mít vlastní mlíko, dělat si sýry, máslo atd. Mít prostě kvalitu na svím stole. No a kamarádka jednu měla, skoro 100 % Jerseyku a jelikož měla moc práce na poli se zeleninou atd., že nám ji dá. (!) A kráva Bára byla u nás. Byly to začátky pěkné. První den nevydržela ve výběhu a stále utíkala. Nevěděli jsem pořádně kudy, tak jsem zadělávali možné únikové cesty. Ono se todiž dobívala za náma, nechtěla být sama. A večer byl tu. "Tak snad už neuteče! My v postely a za dveřma zabučení! smile Tak jsem už rezignoval. Ono to byla těžká rezignace, všude kolem byla políčka se zeleninou, stromky atd. Ale už to nešlo. No a ráno ležela pod stromem kousek od jurty.  Tak takový byl seznamovací den. Ale postupně jsem se sladili. A Bara byla celkem spokojená. Až na to, že jako kráva, stádové zvíře byla sama. Je to moc hodná kravka, jen když má říji, tak "kraví".

Postupe, času jsem ji chtěli dát připustit, ale stále se nedařilo, i když říje byla dobře poznatelná. Takže rok 2013 byl z cca 7 pokusů neúspěšný.

No co naplat. Pokoušeli jsem se i v roce 2014 a nic. Tak jsme se rozhodli poříd k Báře ještě jednu krávu, samozřjmě Jersey. A povedlo se. Našla se 10 letá a se jménem Julča :-).

No co naplat. Pokoušeli jsem se i v roce 2014 a nic. Tak jsme se rozhodli pořídit k Báře ještě jednu krávu, samozřejmě Jersey. A povedlo se. Našla se 10 - letá a se jménem Julča :-).

 Tak jsem pro ni dojeli a kravky byly dvě. Bára byla z toho očividně šťastná.

Ale přihodilo se, že se ozval majitel Julči, jestli prý nechceme ještě jednu, že se ji strašně stýská. Mamce se stýskalo po dcerce. Byl ochoten i slevit, tak jsme jeli znova. A přibyla třetí kravka Anča.

Julča dojila cca 9.5 l prvotřídního mléka. Anča je stelná, čeká tele na listopad.

Teď v říjnu se věci mají takto: Julča je na dovolené za býkem-její poslední šance, aby mohla mít tele. Julča dojí cca 5 l mléka. Anča snad je v očekávání-na krávě se to fakt špatně poznává. Ale zdá se, že se jí sem tam něco trochu v břiše hýbe.

Mléka moc není, ale učíme se vyrábě sýry.